Chlieb

Pozorne počúvame našich zákazníkov a snažíme sa im čo najviac vyhovieť. Preto u nás nájdete naozaj širokú, voňavú a chrumkavú paletu rôznych chlebíkov. Máte radi tradíciu z kvasu, zaujímavé príchute, niečo extra zdravé alebo bezlepkové? Nech sa páči. Objavujte a ochutnávajte.
Špeciálne obľúbené sú naše čistokváskové chlebíky s pečenými zemiačikmi a rozmarínom, so sušenými paradajkami či s cícerom.

 

A pri ochutnávaní si môžete prečítať príbeh jedného z našich tradičných chlebíkov.

 

Tmavý kvasový chlieb patrí k prvým, ktoré sme začali piecť hneď po založení našej remeselnej pekárne v roku 1993. Receptúru a technológiu výroby k nám doniesli skúsení majstri pekári z okolia Šamorína a dodnes sme ju nezmenili. 

Je to tradičný postup tzv. trojstupňovým vedením kvasu, ktorý v sebe ukrýva dokonalý a prirodzený kolobeh. Pri ňom sa totiž kvas používa nielen na prípravu cesta, ale časť z neho  si odkladáme aj na nový kvas. Ako to pri poctivom a zdravom chlebíku má byť – do kvasu pridávame už iba múku, vodu, soľ a štipku droždia* na rozbehnutie procesu kysnutia. Majstri pekári vedia, že kvas obsahuje množstvo prospešných mikroorganizmov, vďaka ktorým je aj náš tradičný tmavý chlebík chutnejší, zdravší, lepšie stráviteľný a aj dlhšie vydrží.

Po vymiesení pekári vyberú cesto z dieže (veľká nádoba na miesenie cesta), delia ho, ručne vyrgujú (“vygúľavajú”) a s láskou ho vložia do ošatky, kde dostane svoj tradičný tvar. Kvasový chlebík kysne dlhšie, aj vďaka tomu je pre naše žalúdky ľahšie stráviteľný a nenafukuje tak ako chlieb, v ktorom je iba droždie. Nakysnutý chlebík sa ešte pred sádzaním nareže (tak vznikajú tie rôzne “vzory” na vrchu chlebíkov) a šup do horúcej pece. 

Celý tento proces, od úplného začiatku, až kým pekár vyberie z pece voňavý chlebík, trvá približne 6 hodín. Len pre zaujímavosť, je to zhruba dvojnásobok času, ktorý na upečenie chleba potrebujú veľké priemyselné pekárne. Aj vďaka podstatne dlhšiemu času sa v našom tradičnom chlebíku môžu dokonale rozvinúť všetky krásne chute, ktoré v dobrom chlebe poznali už naši predkovia.

 

*Množstvo droždia v našich chlebíkoch je také malé, že podľa legislatívy niektorých európskych krajín by sa v zložení ani nemuselo uvádzať.

Okrem tradičného kvasového chleba pečieme aj čistokváskový chlebík. Ten je úplne bez pridania droždia, a teda kysne iba vďaka kvasinkám, ktoré sú v našom kvásku. Výroba tohto chlebíka je náročná na čas a jeho kvalita závisí od znalostí, skúseností a zručnosti pekára. Práve tieto čistokváskové chlebíky pečieme s už spomínanými rôznymi príchuťami, ktoré z nich robia niečo naozaj špeciálne a sme na ne aj poriadne hrdí.