Chlieb

Naša pekáreň vyrába širokú paletu chlebíkov. Snažíme sa vyhovieť zákazníkom a prinášame tradičné chlebíky z kvasu, rôzne ochutené chlebíky, chlebíky pre zdravý životný štýl a jeden druh chlebíka vyrobeného z bezlepkových surovín.

Náš klasický kváskový chlieb je vyrábaný trojstupňovým vedením kvasu a jeho výroba trvá cca 10 hodín. Znamená to, že kvasinky potrebné na kysnutie chleba sa získavajú prevažne z kvasu získaného z predchádzajúcej výroby. Ide o tradičnú výrobu používanú v našej oblasti dlhé desaťročia. Do tohto chleba sa pridáva veľmi malé množstvo kvasníc (cca 0,5kg na 240kg cesta). Ide o zanedbateľné množstvo v porovnaní s veľkopekárňami, ktoré vyrábajú chlieb na priamo a vlastný kvas nahrádzajú pridaním väčšieho množstva šľachtených kvasníc. Množstvo droždia v našich chlebíkoch je také malé, že podla legislatívy niektorých západných krajín by sa v zložení ani uvádzať nemuselo.

Okrem tradičného kváskového chlebu vyrábame taktiež čistokváskovy chlebík. Tento chlebík je vyrábaný bez pridania droždia a kysnutie je preto odkázané iba na kvasinky obsiahnuté v našom kvásku. Výroba tohto chlebíka je náročná na čas a kvalita závisí od znalostí a skúsenosti pekára. Čistokváskové chlebíky vyrábame aj vo variantoch s pridanými surovinami dotvárajúcimi chuť samotného chlebíka, ako cícer, rozmarín, opekané zemiaky, sušené paradajky atď.